2017 yili sigorta sektörü için karliligin ön planda oldugu bir yil olacaktir

2016’da trafik fiyatlari hizli bir sekilde arttigi için özel bir yil oldu, 2017 yili için tekrar böyle bir artis gerçeklesmeyecek. Trafik disi sigortalarda ise reel büyüme kisitli ya da eksi gerçeklesti.  yangin bransinda sonuçlar biraz kötülesti.  Bunun sebebi de terör olaylari ve bunlarin etkisi sebebiyle ciddi bir muallak ayrilmasi oldu. Gerçek ve belirlenemeyen hasarlar var. Sirketlerin bununla ilgili yükümlülüklerini yazdiklarini biliyorum. Trafikte , 2016’da  yazilan yüksek primlerin etkisi bilançolarimizda kâr oldu, ama alinan bu primlere karsilik gelen hasarlari ilerleyen yillarda fiilen ödüyor olacagiz. 2017 yilinin önemli bir kisminda da bu karin etkisini görecegiz. 
 
2017’de ekonomi öngörüleri  yüksek bir büyüme seklinde degil, Dünya Bankasi da  Türkiye büyüme tahminini % 3’ten % 2,7’ye çekti. Öte yandan TCMB açiklamalari da hedef enflasyonun 8 oldugunu ilan etti. Bu nedenlerle  büyüme açisindan 2016’ya göre daha düsük bir performans bekliyor olacagiz.
 
Tahsilat 2017 yilinin en önemli konularindan biri olacaktir diye düsünüyorum.  Sikisik piyasa kosullarinda firmalarin sigorta yaptirsalar dahi ödemelerini önceliklendirme de arka plana attiklarini gözlemliyoruz. Biz SBN olarak yillardan beri hem risk seçimine , hem fiyat seviyesine hem de nasil tahsil edilecegine çok dikkat ediyorduk.   Bu ekonomik kosullarda tahsilat kismi da  sanirim tüm sektör oyunculari tarafindan  da çok daha yakindan takip edilecektir. 
 
Kurumsal müsteri sayisinda ciddi bir azalma olmazken , bankalarin kredi hacmini büyütmemesi özellikle banka kaynakli bireysel sigorta adedinde ve hacminde bir sinirlama getirebilir. Biz tüm vatandaslarimiza özellikle bu tür dönemlerde sigortalarini eksiksiz yaptirmalari gerektigini bir kez daha hatirlatmak istiyoruz. Belki  baska ekonomik kosullarda hizlica telafi edebileceginiz bir kaybinizi , eger sigortaniz yoksa , bu sene daha telafi etmek daha zor olabilir. 
 
2016’nin büyüme oranlarini ve teknik karini yakalayamamakla birlikte , nispeten paralel bir seyir olacagini düsünüyorum. 2016’da trafik fiyatlari hizli bir sekilde arttigi için özel bir yil oldu. Artik daha stabil olacak, tekrar böyle bir artis gerçeklesmeyecek. Belki düsüs de mümkün, ancak özellikle maddi hasarlarda kur artislarinin etkisini izlememiz gerekiyor. Hasarlarimizin yaklasik yarisi maddi hasarlardan geliyor ki , bizim gibi ithal agirlikli bir pazarda , bu  durum ortalama hasar miktarinda artisa sebep olacaktir.   Deger kayiplarinda da gittikçe artan bir trend görüyoruz. 
Bilançolar açisindan büyüme çok olmasa da eger katastrofik bir durum yasanmazsa 2017 yilini da iyi bir karlilikla kapatacagimiza inaniyorum. 
 
Döviz kurlari hakkinda bir tahminde bulunmak oldukça zor.   kurlar  öngörülebilir olmaktan çikti ne yazik ki…  Büyüme konusunda ,  potansiyelimizin altinda  % 2,5-3 araliginda bir büyüme beklerken , enflasyonun çift haneler civarinda olacagini , ihracatin artacagini , ithalatin düsecegini  düsünüyoruz. 
2017 yili sigorta sektörü için karliligin ön planda olacagi bir yil olacaktir.
 
Sigorta sektörünün karliligini arttirmada oto disi branslarin etkisi yadsinamaz. Oto bransinda temkinli davraniyoruz, oto disi branslarda sundugumuz yeni ürünlerin karliligimiza artan sekilde katki saglayacagini düsünüyoruz. Yangin ve mühendislik sigortalari yaninda DASK, TARSIM , alanlarinda büyümenin devam edecegini düsünüyoruz.Bankalarin çapraz satislarini arttirmak için bireysel müsterilerine yönelik özellikle ferdi kaza bransinda yeni ürün  taleplerinin artacagini ve bu alanin bu yil  daha hizli büyüyecegini düsünüyoruz. Kentsel dönüsüm çalismalari hizla devam ediyor, kisa bir durgunluk döneminden sonra   insaat sektörü  yeniden ataga kalkabilir, bizde ürün çalismalarimizi bu yönde yogunlastirdik.