Bankalar sigorta sirketleri için önemli bir dagitim kanali

Elementer sigortalar açisindan bankasüransin önemini nasil degerlendiriyorsunuz? Banka kanalini önümüzdeki dönemlerde özellikle hangi alanlarda kullanmayi planliyorsunuz?

Sigorta sektöründe önümüzdeki dönemde dagitim kanali olarak bankasüransin önemini koruyacagini  düsünüyorum. Bankasürans üretiminin sektör içindeki payini ve artis oranini korumasi önemli,özellikle faiz gelirlerinin düstügü ortamda  bankalar için sigorta sektöründen elde edilen gelirler büyük firsat olusturuyor .Uzun dönemde elementer sektörde bankalarin daha önemli bir oyuncu olacagini düsünüyorum. SBN Sigorta olarak biz de, banka sigortaciliginda yapilan üretimimizle sektör üzerinde büyüme göstermekteyiz. Sektörde toplam üretimdeki bankasürans payi olarak ön siralardayiz . Bankasürans konusunda diger sirketlerden ayristigimizi düsünüyoruz ve bunu rakamlarla da ortaya koyuyoruz.

Is ortagimizi çok iyi tanimaya çalisan bir partneriz ,tüm is yapis biçimlerimizi ana is ortagimiz olan Sekerbank'la uyumlu hale getirdik. Bu is birliginin sürdürülebilir olmasi ve büyümenin geçmis dönemlerde olmasi buna bagli. Karsimizdakinin neye ihtiyaci oldugunu iyi tespit ederek ürünler gelistiriyoruz ve satisina da yardimci oluyoruz. Böylece son 4 yilda yaklasik 3 katina çikan bir bankasürans hacmine ulasmis durumdayiz. Bundan sonraki stratejimiz bu durumun sürdürülebilir olmasi yönünde.

 

 

Banka kanalinin elementer branstaki agirliginin artirilmasi konusunda ne gibi çalismalar ya da kampanyalar yürütüyorsunuz?

Müsterilerin banka kanalindan en uygun ürünü en kolay sekilde alabilmeleri için tüm satis ve satis sonrasi süreçlerimiz ile ürün gamimizi müsteri ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak sürekli güncelliyoruz.

Banka kanalinin son 5 yillik verilerine baktigimizda, potansiyelinin düzenli olarak arttigini, penetrasyon oraniyla Türk sigorta pazarina yeni bir soluk kazandirdigini görüyoruz. Is ortagimiz olan  Sekerbank’la son derece uyumlu bir çalisma içindeyiz. Bankanin müsteri portföyünün olmasi ve çapraz satisa imkan saglamasi uygun ürünlerin satisini kolaylastiriyor. Bankalar sigorta sirketleri için çok önemli bir dagitim kanali ve bankanin var olan müsteri portföyünden yararlanmasi sigorta sirketlerine önemli avantajlar sagliyor. Bunun yani sira banka müsterileri kendilerine saglanan sigorta ürünlerinden faydalandikça, müsteri bilinci ve sigorta sektörüne olan güven artiyor. SBN Sigorta olarak bizde ödüllü satis kampanyalari ile bankasürans kanalimizi destekliyoruz.

 

 

Sirket olarak is ortakligi yaptiginiz bankalarin subelerinde ve online sigorta satisi alanlarinda iyilestirmeler yapilmasi gerektigini düsünüyor musunuz? Bu konuda banka kanali ile ortak olarak gelistirdiginiz projeler nelerdir?

Bu konuda çalisma ve yatirimlarimiz devam ediyor. Bankalar müsterilerini çok iyi taniyan ve güven duyulan finansal kurumlar, bir taraftan da sigortacilik ürünleri ile faiz disi gelir elde ederek kendi bilançolarina önemli bir katki sagliyorlar. Bu ürünler onlarin araciligi ile bankasüransta müsterilerle bulusuyor. Müsterinin hangi ürünü alabilecegi konusunda bize de bilgi veren bankalar, yeni ürünler gelistirmemizi de sagliyor.

 

Sekerbank için ürün ve müsteri segmentasyonlarina uygun, KOBI, tarim, isletme müsterilerine özel projeler gelistiriyoruz. Ürün gamindaki eksiklikleri tamamliyoruz. Her yil 3 ya da 4 yeni ürünü banka müsterileriyle bulusturuyoruz. Hemen her projemizi banka kanalimizla ortak gelistiriyoruz. Ürün gamindaki eksiklikleri tamamlayan ya da yeni müsteri ihtiyaçlarina yönelik ürünleri düzenli olarak çikariyoruz. Nitekim bu yil da son derece basarili bir ürünü Subat ayinda çikardik.