SBN Sigorta 'dan yüzde 21 büyüme

SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, “seçtigimiz kârli branslarda prim ürettik” dedi. Duray, özel ürünleri de anlatti.
Sürdürülebilir büyüme ve karlilik hedefi dogrultusunda çalismalarini devam ettiren SBN Sigorta, üretim kanallarina uygun yeni ürünler ile 2014’te de karli büyümesini sürdürüyor. 2014’ün üçüncü çeyreginde de kar açikladiklarini belirten SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, ‘’Ilk dokuz ayda elementer sigortacilik yüzde 6 civarinda büyüme gösterdi. Biz ise yüzde 21 büyüdük. Karimiz 11 milyonu asti. Biz bu büyümeyi zararli bir bransta primlerimizi artirarak da yapabilirdik. Ama biz zoru basararak, basladigimizdan bu yana, seçtigimiz kârli branslarda prim ürettik‘’ dedi .
 
Büyümeye devam edeceklerini, ancak sadece pazar payina veya siralamaya odaklanmayacaklarini söyleyen Recep Duray, “Risk seçimine dikkat ederek ve düsük riskli segmentlere yönelerek, etkin hasar kontrolü yaparak, hasar dosya sayisini azaltarak, genel maliyetlerimizi düzenleyerek  yakaladigimiz karliligi, bu dönemde sürdürüyoruz. SBN Sigorta’nin yeniden yapilandirildigi 2012 yilinda, bu bizim için önemli bir seçimdi ve biz bunu,  bu döneme kadar hedefimizden sapma yasamadan basardik. ‘’ diyerek sözlerine devam etti.
 
Yeniden yapilanma projeleri  ile SBN Sigorta’yi  ileriye tasiyacak yatirimlar yaptiklarini söyleyen Duray, “Insan sermayesine ve onlarin potansiyellerini ortaya çikarmak için, daha katma degerli islere odaklanmamizi saglayacak olan alanlara, ciddi yatirim yapiyoruz. 2014 yilinda tüm personelimize farkli kademelerde egitim verildi. Bunun olumlu sonuçlarini kisa sürede gördük, uzun dönemde Sirketimize katkilarinin daha da büyük olacagina inaniyoruz” dedi.
 
Yeniden yapilanma sonrasi, belirlenen hedefler dogrultusunda  olumlu sonuçlar alarak ilerlediklerinin altini çizen SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray, sektörde farklilasmayi basardiklarini ve  prim üretimi almak istedikleri branslarda, yer aldiklarini söyledi. Teknik kârliligi yüksek isleri portföye kazandirirken daha kontrollü gidilmesi gereken alanlarda özellikle seçici olarak, riski azalttiklarini, bunu da dogru fiyatlamayla basardiklarini söyleyen Duray, ‘’Su anda prim üretiminde ideal dagilima çok yakiniz ve bu politikamizin sürdürülebilirligi için çalisiyoruz. Hedefimiz Sirketimizi, saglikli bir zeminde is yapar hale getirebilmekti. Bunu gerçeklestirirken Sekerbank’in  gücünü, konsantre oldugu alanlari, müsteri portföyünü dogru kullandigimiza inaniyorum.
 
Bankasürans çalismalari, bankalarin sigortaciliktan elde edecekleri komisyon gelirlerine odaklanmalarina paralel olarak,  hizla artiyor. Biz de SBN Sigorta olarak  Sekerbank  ile banka sigortaciligi konusunda oldukça iyi isler yaptik. Üretimimizin %60’dan fazlasini  Banka sigortaciligindan sagliyoruz. Banka’nin tüm is kollarina özel  tasarladigimiz ürünler ile, operasyonel süreçlerimizi  de kisaltarak, bu orani korumayi hedefliyoruz’’ dedi.
 
Banka sigortaciliginin sektörden beklentisinin yenilikçi ürünler ve fiyat avantaji oldugunun altini çizen Duray, ‘’Banka sigortaciligini en etkin sekilde kullanmaya çalisirken, performansimizi da is kollarina özel olarak hazirladigimiz ürünler ile sürekli canli tutuyoruz. Daha önce hiç girilmemis segmentlere giriyoruz. Örnegin 2016’da zorunlu hale gelecek olan konutlarin mantolama isi ile ilgili olarak, bu isi yapan firmalara sagladigimiz teminatlar ile hem firmayi, hem de apartman sakinlerini güvence altina aldik.  Amacimiz bu tarz nis alanlarda ilerlemek.
 
Sekerbank’a ait "Hasat Kart" ve "Üreten Kart" müsterilerine hazirladigimiz özel sigorta ürünümüz ile, bu kartlara sahip olan Sekerbank müsterilerine ‘’Kart limitinin %120'si üzerinden “Ecelen Vefat”, “Kaza Sonucu Vefat” ve “Kaza Sonucu Sürekli Sakatlik” teminatlarini sagliyoruz.
 
‘’Yarinim Güvende Sigortasi ‘’ ile  Sigortalinin bir yillik sigorta süresi içinde vefat etmesi veya kaza sonucu daimi malul kalmasi halinde Sekerbank’a olan  tüm borçlarinin (kredi, kredi karti, kredili mevduat hesabi, çek karnesi, kefalet karsiligi kullandirilan krediler ve teminat mektubu) SBN Sigorta tarafindan kapatilmasi, borcun kapatilmasindan sonra kalan tutar olmasi durumunda hak sahiplerine ödeme yapilmasi tasarlanmistir.
 
‘’Kredi Karti Güvence Sigorta’’miz ile alternatif limitler ile ecelen ve kazaen vefat, daimi sakatlik, geçici is göremezlik ve –issizlik teminatlarimizi sunduk.
 
Sekerbank personeline, pek çok sigorta ürününde özel indirimler saglarken, özel tasarladigimiz ürünler ile de destek oluyoruz, örnegin kredi kullanan personelimiz, sadece kredi borcu için degil, ‘’kanser  riskine’’ karsi da koruma altina aldik.
 
Tüm ürünlerimizi hazirlarken en önem verdigimiz nokta; ihtiyaç aninda ürünlerimizi satin alan tüm sigortalilarimizin yaninda olabilmek ve  risk gerçeklestiginde ‘’iyi ki bu ürünü satin almisim ‘’ demeleri.”