Sürdürülebilir büyüme sürdürülebilir kârlilik

SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray , SBN Sigorta’nin  2015 yil sonu sonuçlarina iliskin açiklamalarda bulundu. Duray, SBN Sigorta olarak  2012 yilindan itibaren baslattiklari  “kârlilik içinde büyüme”  stratejilerinde 4 tam yili doldurduklarini belirterek artik   "sürdürülebilir büyüme / sürdürülebilir kârlilik"   dönemine geçtiklerini bildirdi.   
 
Duray sözlerine söyle devam etti:  “Bu, varis noktasi olan bir yolculuk degil. Geçmis dört yilda pek çok alanda yaptigimiz esasli dönüsümü simdi is ortaklarimiza, müsterilerimize daha etkili anlatacagimiz bir döneme basladik. Son dört yilda, araliksiz olarak hem sektör ortalamasinin üzerinde  büyüyen hem de kârini artiran Sirketimiz, bundan sonraki süreçte bu seviyelerin korunmasina odaklanacaktir.”
 
2015 yili üretimlerinin  % 67’sinin oto disi kaynakli oldugunu belirten SBN Sigorta Genel Müdürü, Recep Duray, geçen yil  hedefleri dogrultusunda üretim  gerçeklestirdiklerini, yilin özellikle son çeyreginde etkisini hissettiren fiyat düzeltmelerinin de etkisi ile, kârli olduguna inandiklari sehir ve araç gruplarinda bir önceki yila göre daha fazla oto üretimi yazdiklarini söyledi.
  
Duray belirledikleri hedeflere ulasma ve uygulanan stratejilerde çalisanlarinin emeklerinin yadsinamayacaginin altini çizerek, “Sektörde bizi farklilastiracak çalismalara odaklaniyoruz. 4 yillik dönüsüm hikâyemizi insani sorumluluk eksenine oturtmaya yogunlasirken bunu ayni zamanda yeni bir siçrama zemini olarak da düsünüyoruz. Büyüme ve gelisme debimizi sürekli kilacak anlayisi besliyor, onu güçlendiriyoruz. Arabanin gösterge tablosuna göz atmayi sürdürüyoruz ama onun ölçemedigi nice özelliklerinin onu iyi bir araba yaptigini da unutmuyoruz.  Sirketimizin, sektörde personel turnover’inin en düsük oldugu sirketlerden birisi olmasindan gurur duyuyoruz” dedi.
 
Oto sigortalarinda hizmet, kalite ve yayginliginin önemine de deginen Duray, en çarpici sekilde gözlemlenmesi için ugras verdikleri servis aglarinin kalite standartlarinin yükseltilmesi için çabalarinin 2015 yilinda da artarak devam ettigini belirtti ve “Son 3 yilda anlasmali servis agimizi tüm Türkiye çapinda iki katina çikarttik. Bu da müsteri memnuniyetimizi oldukça artirdi” diyerek sözlerini sürdürdü : 
 
‘’Dört yildir süren önemli dönüsümün sonuçlarindan biri olarak her zaman ifade ettigimiz üzere, sektörün tüm oyuncularina esit ölçüde zarar veren fiyat rekabetinden uzak durmak hala öncelikli amaçlarimizdan bir tanesi. Müsterilerimizin ve acentelerimizin ihtiyaci olan teminati saglamak, bize ihtiyaç duyduklari zamanda onlarin yaninda olabilmek ve bunu yaparken de bizim için ne kadar degerli ve önemli olduklarini onlara hissettirmek öncelikli hedeflerimizden olmustur. ‘’
 
2015 yilinin son aylarinda Sirket için önemli bir gelisme yasadiklarini ifade eden Duray, kiraci olduklari Nisantasi binasindan kendi mülklerini satin alarak Istanbul’un finans merkezi olan Büyükdere Caddesi’ndeki Metrocity’e tasindiklarini gururla söyledi, “Bir sigorta sirketi olarak, kendi kaynaklarimizi kullanarak, Genel Müdürlük merkezimizi satin alabilmis olmak beni de, yönetimimizi de, çalisanlarimizi oldukça gururlandirdi”  dedi.
 
Bir yandan bankasürans alaninda yenilikçi ürünlerle Pazar payini ve etkinligini sürdürdüklerini, bir yandan da acente ve broker kanallarinda seçici bir büyüme içerisinde olduklarini ifaden eden Duray önümüzdeki dönemde de iyi ve butik hizmet verebilecekleri  sayida acente ile oto/oto disi dengesini koruyarak, çalismalarina devam edeceklerini belirtti.  Yeni acente kurulusu için her ay onlarca basvuru aldiklarini belirten Duray önceliklerinin ise oto/ oto disi dengesi sektör ortalamasinin üzerinde ve henüz SBN Sigorta’nin bulunmadigi yerler oldugunu ifade etti.
 
Bir sirketin öncelikle,  ileriye yönelik gerçekçi planlara sahip olmasinin gerekli oldugunu söyleyen  Duray, “2015’te sadece gelirlerimizi arttirmadik,  ayni zamanda is ortaklarimiza  uygun ürünlerle çözüm önerileri sunduk, verimliligimizi  arttirmak ve finansal hedeflerimize ulasmak için çalismalarimizi ‘sürdürülebilir büyüme / sürdürülebilir karlilik’  kapsaminda sürdürecegiz” dedi.