Yabancilarin gözdesi SBN Sigorta

Bu yilin ilk 10 ayinda prim üretimini yüzde 23.6 oraninda artirarak 19.6 milyar TL’ye ulastiran sigorta sektörüne yabancilar yogun ilgi gösteriyor

Su anda sektörün prim üretiminin yüzde 70’ini her ne kadar yabancilar gerçeklestirse de sektörün büyüme potansiyeli istah kabartiyor. Genç nüfus, sigortalilik oraninin düsük olmasi nedeniyle önümüzdeki dönemde yeni ortakliklar, satin almalar görmemiz mümkün.

Bu yilin ilk 10 ayinda 68 milyon TL prim üretimi gerçeklestiren SBN Sigorta’nin Genel Müdürü Recep Duray, sektöre yabanci ilgisinin sürdügünü belirtti. ‘SBN ile ilgilenen var mi?’ sorusunu Duray, “Bizim de kapimizi çalan var. Uygun olup olmamasina bakiliyor. Tabi bu sermayedarin degerlendirecegi bir konu” yanitini verdi.

Es-dost kazalari...

Bu arada, bu yil kasko fiyatlarina yüksek zamlarla gündeme gelen sigorta sektöründe eylül itibariyle kasko fiyatlari gerilemeye baslamis durumda. ‘Fiyatlar neden düstü?’ sorusuna Duray, “Sektör kâr etmeye basladi. Sonuçta serbest piyasa ekonomisi, kaskoda poliçe kesmek isteyen sirket sayisi artti. Fiyatlar geriledi” dedi.

Kasko fiyatlarina ragmen sektörde es-dost kazalarinda azalis olmadigini hatirlatan Recep Duray, “Bunun etkisini 2014’te görecegiz. Poliçe yenilerken hasarsizlik indirimi alamayanlar, ‘keske daha dikkatli olsaydim’ diyecek” yorumunda bulundu. Su anda sektörde mevcut hasarlarin yaklasik yüzde 10-15’inin abartilmis, sahte hasarlar oldugu tahmin ediliyor.

Anadolu’ya agirlik verdi

Kasko ve trafik sigortalarinin kârsiz bir alan oldugunu belirten Duray, “Yangin, mühendislik, DASK ve Tarsim satislarina agirlik verdik” diye konustu. Recep Duray, ‘Anadolu sigortaciligi’ yaptiklarini da belirterek su bilgileri verdi: “Burada banka kanalini etkin kullandik. Sekerbank çiftçi, KOBI ve esnaf olmak üzere genis bir müsteri tabanina sahip. Bizde çiftçi, KOBI ve esnafa yönelik yeni ürünler sunduk, ciddi talep geldi. Bizim risklerimizin yogunlugu Anadolu’da” dedi.

Kaskoda agirligi azaltti, kâra geçti

1990 yilinda kurulan ve 2007 yilinda Sekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik Sandigi Vakfi tarafindan hisseleri satin alindiktan sonra ismi SBN Sigorta olarak degistirilen sirket, Sekerbank’in subeleri ve acentelerle birlikte yaklasik 1.000’in üzerinde noktada satis yapiyor.

2012’de yeniden yapilanma sürecine girdiklerini hatirlatan Duray, daha nis alanlarda faaliyet gösteren, banka kanalini etkin kullanarak kârliliga önem veren bir sirket olduklarini kaydetti.

Sirket, yeniden yapilanma sürecinde satislarda da kasko ve trafik sigortalarindaki agirligi azaltti. Sirketin, prim üretiminde kasko ve trafik satislarinin payi yüzde 75’lerden yüzde 25’e düsmüs durumda. Duray, bu durumun devam edecegini söyledi. Oto sigortalarinin payinin azalmasiyla kâra geçtiklerini kaydetti. Duray, özkaynak kârliligi en yüksek sirketlerden biri olmayi hedeflediklerini söyledi.