ŞEKER SİGORTA İKAME ARAÇ

Teminat Tanımı:

Poliçe geçerlilik süresince gerçekleşen bir kaza sonucu sigortalı araçta meydana gelen, kasko poliçesi kapsamındaki hasarlar için ve aşağıdaki koşullarda ikame kiralık araç verilir. Aynı yardım olayı için, seyahate devam amacıyla kiralık araç ve ikame kiralık araç maddelerindeki hizmetlerden biri verilecektir.
 
KOŞULLAR
 
1.     İkame kiralık araç hizmeti, kaza sonucu meydana gelen hasarlar için sigortalı aracın serviste onarım ihtiyacı oluştuğu durumlarda verilecektir. Eksper onayı ile trafikte emniyetli sürüşe engel teşkil etmediği belirlenen hasarlar için ikame araç hizmeti verilmez. (Kaporta, karoseri ve tampon üzerindeki çizikler, göçükler veya koltuk döşeme Mini Hasar Onarım Hizmeti kapsamındaki onarımları gibi)
2.    İkame kiralık araç, hasarlı aracın servisteki onarım süresinin 3ncü maddeye göre yapılacak tespitinin 24 saati geçtiği durumlarda (Pazar günleri hariç) verilir.
3.    Aracın tamir süresinin tesbiti, Tur Assist ikame araç hizmetini sağlayan firma, tamiratı gerçekleştirecek olan tamirci ve eksperin onayı doğrultusunda karşılıklı mutabakat ile sağlanır. İkame kiralık araçtan faydalanma süresinin tespitinde Tur Assist yetkilisinin kararı esastır. 
4.    Tamiratın mutabık kalınan süreden kısa sürmesi durumunda ikame araç iade edilecektir.
5.    Araç sahibine karşılıklı mutabık kalınan tamir süresi ile ve her koşulda en fazla 7 güne ve yılda en fazla iki kez mümkün olabilen durumlarda rent a car firmasının filosunda bulunan araçlardan sigortalı aracın özelliklerine en yakın ve en fazla C sınıfı olmak üzere ikame araç sağlanır. İkame araç gruplarına örnek olabilecek araçlar aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.
 

ARAÇ GRUBU MUHTEMEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ  ÖRNEK ARAÇ TİPLERİ
A – B Binek tipi, 4-5 kapı, AC , AB, ABS ,
motor hacmi 1200 – 1500 cc  arası
HYUNDAI I 20 , I10, RENAULT  CLIO, SYMBOL VB.
C Binek tipi, 4-5 kapı, AC, AB, ABS ,
motor hacmi 1300 - 1700 cc arası
HYUNDAI BLU, RENAULT MEGANE, CLIO 4, TOYOTA CORALLA VB.


 
 
Not: Araç özellikleri ve araç tipleri kiralık araç firmasının filosuna göre değişkenlik gösterebilir.
Otomatik vites veya dizel araç talepleri bölgedeki anlaşmalı kiralık araç firmalarının filo imkanları dahilinde karşılanır.


6.    Kazalı aracın mini hasar onarım hariç oluşmuş herhangi bir hasarında yürür aksamında sorun olmasa dahi, serviste yapımı 24 saati aşan durumlarda ve eksperin onayıyla  belirlenecek tamirat gün sayısı kadar (parça bekleme, servisteki yoğunluk, gecikme vb. durumlar hariç) kiralık araç hizmeti olay başına maksimum 7 gün ve poliçe süresi içerisinde iki kez olmak üzere verilecektir.
7.    Ekspertiz görevinin aynı gün içerisinde yapılamaması durumunda, sigortalının mağdur olmaması maksadıyla sigortalıya 1 gün opsiyonlu olmak üzere hizmet verilecek, eksperin aracı görmesini müteakip ise belirlenecek tamirat gün sayısına, verilmiş olan opsiyonlu 1 gün mahsup edilecektir.
8.    Hizmet sağlayıcı tarafından bölgedeki anlaşmalı mevcut Rent-a-car şirketlerinin araç temin edebildiği ölçüde hizmetin verilmesi ve ikame araç organizasyonu gerçekleştirilir.
9.    Şirket, kiralık araç firmasının ofisinin olduğu ya da Sigortalının ikamet ettiği il ve ilçe merkezlerinde mücbir sebepler (yoğunluk,özel durumlar vb.) hariç olmak üzere kiralık araç Sigortalıya teslim edilir veya teslim alınır.
Aracın başka bir ilde iadesi söz konusu olduğunda, ortaya çıkacak ekstra maliyetler (tek yön ücreti) sigortalı   tarafından karşılanacaktır. 
10.    İkame kiralık araç hizmetinin sağlanması için bir diğer koşul da kredi kartı sahibi olmaktır. Araç kiralama şirketlerinin uyguladıkları uluslararası kurallar gereğince araç kiralayan müşteriye aracın sağlanma amacı ve ücretinin kimin ödeyeceğine bakılmaksızın, kiralama sözleşmelerinde teminat içerisine alınmamış masraflar için boş bir kredi kartı slibi veya mail order formu imzalatılacaktır. Boş kredi kartı slibi veya mail order formu kiralık araç şirketi tarafından aşağıdaki durumlarda kullanılabilecektir; (Slip aracın iadesi sırasında rent a car firması tarafından müşteriye iade edilmektedir).

  • Trafik cezaları,
  • Yakıtın eksik teslim edilmesi, 
  • Kasko poliçesi kapsamı dışında araca verilebilecek zararlar,
  • Kiralayanın kusurlu hareketlerinden dolayı kiralık aracın kullanılmamasından doğan  ticari kayıplar

11.    Araç sahibi tamir süresi ve her koşulda en fazla poliçede belirtilen gün limitini aştığı takdirde, limit üstü bedel Araç Sahibi’nden direkt tahsil edilir.
12.    İkame kiralık araç hizmeti, hasarın gerçekleştiği yerin Daimi İkametgah'a uzaklığına bakılmaksızın Türkiye içerisinde sağlanır.

 
İSTİSNALAR


1.    Şeker Sigorta poliçesinin kapsamadığı hasarlar kapsam dışıdır. Eksper raporu sonucunda, hasarın kapsam dışında olduğu ikame aracın kiralanması gerçekleştikten sonra ortaya çıkar ise kiralama ücreti sigortalıdan tahsil edilecektir.
2.    İlgili kazaya bağlı olmayan estetik tadilatlar, onarımlar, periyodik bakımlar için geçen süreler teminat dışıdır.
3.    Aracın kaza dışında herhangi bir neden ile hareketsiz kalması teminat dışıdır. 
4.    Otoban, köprü geçiş ücretleri, trafik cezası ve benzin kapsam dışındadır ve bu tür masraflar Sigortalı tarafından karşılanır.
5.    Şeker Sigorta Kasko Poliçesi’ne ait genel istisnalar ikame kiralık araç teminatı için de geçerli olacaktır.
6.    Otocam, ototeyp hasarları, aracın çalınması hasarlarında ikame araç temin edilmeyecektir.
7.    Eksper onayı ile trafikte emniyetli sürüşe engel teşkil etmediği belirlenen hasarlar için ikame araç hizmeti verilmez. (Kaporta, karoseri ve tampon üzerindeki çizikler, göçükler, koltuk döşeme gibi)  


UYARI
Kredi kartı bilgilerinizin yukarıda bahsedilen durumlar dışında kulanılmasından kaynaklanan sorumluluk ikame kiralık aracı sağlayan araç kiralama firmasına aittir.
 

Teklif Al Hasar Sorgula